• PL
  • EN
  • DE

Aktualności

27.11.2017

Legnicki Rower Miejski – podsumowanie sezonu

Legnicki Rower Miejski – podsumowanie sezonu

Do czwartku mieszkańcy Legnicy i turyści będą mogli korzystać z Legnickiego Roweru Miejskiego. Kończy się ponad siedmiomiesięczny sezon, w którym z rowerów skorzystano 39 tysięcy razy.

Rower miejski stał się niewątpliwym hitem sezonu 2016. Był atrakcją miasta, a legniczanie go pokochali” – mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. – „Nie inaczej jest w roku 2017. Mieliśmy znacznie więcej stacji i pojazdów. Każdego miesiąca padały rekordy wypożyczeń. Blisko 40 tysięcy razy skorzystano z roweru. System LRM wzbogaca ekologiczny charakter transportu publicznego i jego atrakcyjność, a wśród mieszkańców zapanowała moda na rowerowe eskapady. W kolejnych trzech latach zamierzamy ten system rozszerzać. Ważne jest również, że w tym roku legniczanie mogli już korzystać z nowych ścieżek rowerowych, m.in. z ul. Grabskiego przez Jaworzyńską do obwodnicy zachodniej, a od grudnia będą mogli jeździć wzdłuż zbiorczej drogi południowej przez nowy most na rzece Kaczawie.

Legnica to rowerowe miasto. Pokazały to wyniki ubiegłorocznego pilotażu, a potwierdziły wyniki tego sezonu. 39 tysięcy wypożyczeń to wynik, który pokazuje, że mieszkańcy chcą roweru miejskiego w Legnicy” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Legnickiego Roweru Miejskiego. – „Legnica jest drugim po Wrocławiu miastem w województwie, które zdecydowało się uruchomić system rowerowy.

Średni czas jednego wypożyczenia w tym roku to 29 minut i 4 sekundy. To dłużej niż ogólnopolska średniej. Najpopularniejszym miesiącem wypożyczeń był sierpień. Rowery wypożyczono wtedy 8176 razy, co oznacza średnio niemal 11 wypożyczeń na godzinę przez całą dobę przez 31 dni. W systemie Legnickiego Roweru Miejskiego zarejestrowanych jest ponad 4100 użytkowników. Z rowerów w Legnicy skorzystało również ponad 500 osób, które wcześniej miały konta w innych systemach Nextbike, m.in. we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Wypożyczyli oni rowery aż ponad 5300 razy.

Taka częściowa kompatybilność systemów Nextbike jest bardzo ceniona przez użytkowników” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – „To szczególnie praktyczne dla osób często podróżujących oraz dojeżdżających do pracy czy szkoły do innego miasta. Wielu mieszkańców Legnicy potrafiło jednego dnia dojechać rowerem na dworzec w Legnicy, wsiąść do pociągu do Wrocławia, tam wypożyczyć rower, by dojechać na uczelnię lub do pracy, a potem powtórzyć ten proces w drugą stronę po południu. Rower stał się tym samym elementem systemu transportu intermodalnego.

Najpopularniejsze stacje Legnickiego Roweru Miejskiego:

1. pl. Wilsona

2. Piłsudskiego/ Horyzontalna

3. pl. Słowiański

4. Dworcowa (Dworzec kolejowy)

5. Jaworzyńska (SP10)

Najpopularniejsze trasy:

1. pl. Wilsona do Piłsudskiego/ Horyzontalna

2. Piłsudskiego/ Horyzontalna do pl. Wilsona

3. Piłsudskiego/ Horyzontalna do Piłsudskiego/Rondo Niepodległości

4. pl. Wilsona do Jaworzyńska (SP10)

5. Piłsudskiego/Rondo Niepodległości do Piłsudskiego/ Horyzontalna